Barwa światła a oświetlenie LED

Światło odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Wpływa na jego samopoczucie i nastrój, a w przypadku młodego organizmu – także rozwój. Kiedy mamy go pod dostatkiem, czujemy jak przepełnia nas optymizm i radość, w przypadku braków odczuwamy zmęczenie i brak energii. Na szczęście brak światła słonecznego można kompensować sobie oświetleniem sztucznym. O tym, jak robić to skutecznie i na co zwracać szczególną uwagę, możecie przeczytać poniżej.

Wystarczają ilością światła słonecznego mogą cieszyć się mieszkańcy południowej Europy. U nas niestety dość wyraźnie zaznacza się nieduża liczba długich i słonecznych dni w ciągu roku.  Tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jaki typ oświetlenia zastosować w swoich domach, by nie odczuwać tego zbyt drastycznie.

Oświetlenie LED

Szczególne znaczenie ma dziś oświetlenie LED, jako nowoczesne źródło światła, dające przeróżne możliwości zastosowania. Podobnie, jak każde inne emitowane światło w widoczny sposób może oddziaływać na nastrój człowieka. W przypadków ledów sprawa jest jednak o tyle trudna, że mogą one emitować światło o różnej temperaturze barwowej, różnych kolorach i różnym kącie padania światła. Jaki zatem rodzaj oświetlenia wybrać, by najlepiej sprawdził się w naszym domu?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw poznać parametry, którymi charakteryzuje się oświetlenie LED.

Barwa światła

W istotny sposób na samopoczucie człowieka wpływa barwa światła. Zależnie od tego, czy emitowane światło charakteryzuje się barwą ciepłą, czy też zimną, może poprawiać naszą koncentrację i skłaniać do podejmowania wytężonej pracy lub też rozluźniać, relaksować i sprzyjać wypoczynkowi. Bardzo istotne jest zatem dopasowanie światła o określonej temperaturze do funkcji pomieszczeń.

Temperatura barwowa światła LED

Barwę światła określa taka wielkość jak temperatura barwowa (TC). Jest to jednostka miary, którą wyraża się w Kelvinach (K). W przypadku oświetlenia LED rozkład temperatury barwowej prezentuje się następująco:

  1.  Zakres od 2700 do 3500K to światło o barwie białej ciepłej. Światło ciepłe wprowadza do wnętrza niepowtarzalny, relaksujący i przyjemny nastrój. Wpływa na poprawę samopoczucia i nastraja optymistycznie. Idealnie sprawdza się w takich pomieszczeniach, jak sypialnia, salon oraz strefa kąpielowa w łazience, gdyż sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił. Oświetlone przy pomocy ciepłego światła pomieszczenia sprawiają wrażenie miłych i przytulnych.
  2. Zakres 4000 – 4500K to światło o barwie neutralnej, które sprzyja koncentracji uwagi, a także motywuje do pracy i działania. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i czytania. Często stosowane jest w pomieszczeniach, w których łączy się różne typy oświetlenia.
  3. Zakres 4600 – 6500K to światło o barwie białej zimnej. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania precyzyjnych czynności. Najczęściej stosowane jest w halach magazynowych, zakładach produkcyjnych itp. W przeciwieństwie do światła neutralnego i białego ciepłego, dłuższe przebywanie we wnętrzach oświetlonych światłem białym zimnym może powodować zmęczenie oczu.

Decydując się na zakup oświetlenia LED warto pamiętać o takim parametrze jak temperatura barwowa. Jego efektywne wykorzystanie i uzależnienie od funkcji pomieszczenia, może w istotny sposób wpłynąć na komfort użytkowania domu.