Leczenie grypy u dzieci - krótki poradnik

Leczenie grypy u dzieci – krótki poradnik

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Leczenie grypy u dzieci wymaga podjęcia znacznie bardziej radykalnych kroków niż u osób dorosłych. Wirusem grypy najłatwiej zarazić się tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Z tego właśnie powodu szczególnie narażone są dzieci, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół. Według statystyk stanowią one aż 40 % wszystkich zarażonych wirusem grypy.

Choć sezon grypowy pojawia się u nas każdego roku, za każdym razem przygotowywane są przeciwko wywołującemu go wirusowi inne szczepionki. Dzieje się tak, ponieważ wirus grypy co roku zmienia nieco swoje właściwości. Konieczne jest zatem dopasowanie szczepień do aktualnie panującej odmiany.

Objawy grypy u dziecka

Istnieje szereg objawów zarażenia wirusem grypy, które wspólne są dla osób dorosłych i dzieci oraz takich, które występują praktycznie wyłącznie u dzieci. Do pierwszej grupy zaliczyć można: bóle głowy i mięśni, kaszel, osłabienie oraz złe samopoczucie, drżenie i gorączkę. Natomiast do objawów, które swym występowaniem ograniczają się do dzieci, należy zaliczyć: bóle brzucha, biegunki, wymioty, drgawki. Niekiedy może dochodzić także do powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego.

Leczenie grypy u dzieci domowymi sposobami

Choć  grypa u dzieci często mylona jest z przeziębieniem, przez co bywa niekiedy bagatelizowana, to pamiętając, by odwiedzić lekarza, można też równolegle wypróbować kilku domowych sposobów. Zaleca się przede wszystkim odpoczynek w łóżku. Leczenie grypy u dzieci domowymi sposobami wymaga, by dziecko piło dużą ilość ciepłych napojów.  Najlepsze są takie, które działają rozgrzewająco, np.: herbata malinowa lub z sokiem malinowym, herbata z miodem, napar z lipy itd.

Jak leczyć grypę u dziecka poza wymienionymi wyżej sposobami? Przede wszystkim nie należy maluszka przegrzewać. Po pierwsze, jeśli dziecko będzie przegrzewane, trudno będzie zbić wysoką temperaturę, po drugie przegrzewanie organizmu i przebywanie w dusznych pomieszczenia sprzyja namnażaniu się wirusów. Wysoką temperaturę można też próbować zbić przy pomocy zimnych okładów.

Grypa a wizyta u lekarza

Ponieważ w przypadków zakażenia wirusowego antybiotykoterapia jest całkowicie nieskuteczna, warto skupić się na wymienionych wyżej domowych sposobach  leczenia. Jeśli jednak temperatura nie opadnie w ciągu trzech dni i nie widać wyraźnej poprawy samopoczucia małego pacjenta, należy bezwzględnie udać się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie grypy u dzieci rozpocznij niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów. Jeśli domowe sposoby leczenia nie przynoszą skutku, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.