PlayStation VR – wymagania i możliwości

Październik 2016 roku przyniósł premierę gogli PlayStation VR. Rozrywka w tym wydaniu stosunkowo szybko zyskała uznanie pośród użytkowników. W dużej mierze wpłynął na to fakt, że jest to tańszy gadżet niż popularne gogle HTC Vive czy też Oculus Rift. Poza tym PlayStation VR to znacznie mniejsze wymagania systemowe, a właściwie ich brak, bo do działania zestawu potrzeba konsoli, a nie komputera za kilka tysięcy złotych. Same gogle z niezbędnymi akcesoriami do podłączenia, zakupimy za kwotę około 1800 złotych. Do tego trzeba dołożyć kilka „dodatków”, by gogle były w stanie działać. Przyglądamy się specyfikacji, możliwościom, ale i wymaganiom, jakie stawia przed nami PlayStation VR.

Od konsoli począwszy

Oczywiście gogle PlayStation VR będą działać tylko z konsolą PS 4. Najczęściej na zakup decydują się więc gracze, którzy gogle traktują, jako kolejny gadżet uzupełniający wirtualną rozrywkę. Jeśli jednak od razu rzucamy się na głęboką wodę i zaczynamy od zakupu zarówno konsoli, jak i gogli, to koszty wzrastają o kolejne około 1500 złotych. Plus niezbędna kamera i kontrolery, przez co cały zestaw dla nowych nabywców, kosztować będzie w okolicach 3600 złotych. Dużo? Z pewnością, ale w porównaniu do niemalże 4000 złotych za sam PC spełniający odpowiednie wymagania pod chociażby HTC Vive, to i tak prawie dwa razy mniej. Jeśli cena dalej cię nie przekonuje, wypożycz PlayStation VR i przekonaj się, że ta rozrywka jest warta swojej ceny. Na początek jednak wynajem staje się świetną alternatywą, bo za metaforyczne grosze można zasmakować w emocjach towarzyszących uczestniczeniu w symulowanym środowisku, bez konieczności zakupu całego zestawu.

‘Technikalia’ i efekty końcowe

PlayStation VR nie wymagają dużych powierzchni, by skorzystać z ich możliwości. Można zasiąść na kanapie, krześle, w fotelu i cieszyć się rozrywką wirtualnej rzeczywistości. Same okulary ważą 610 gram, co wydaje się być sporą wagą, jak na konstrukcję, którą trzeba założyć na głowę. Gogle są jednak na tyle dobrze wyważone i specyficznie skonstruowane, że o ich wadze szybko się zapomina, a precyzyjna cyrkulacja powietrza nie powoduje dyskomfortu, jakim jest pocenie się pod okularami innych firm.

Rozdzielczość wynosząca 1920×1080 to nieco mniej spektakularna grafika, w porównaniu do gogli HTC Vive czy Oculus Rift, jednakże zyskujemy na płynniejszej grafice. Choć w teorii pod tym względem nie jest zaskakująco, to w praktyce nie można się przyczepić do tak dobranych parametrów. Na plus za to można wymienić prędkość odświeżania obrazu, która wynosi nawet 120 Hz, dając niesamowite efekty.

Graj z PlayStation VR

Jak każdy produkt, tak i PlayStation VR mają swoje słabsze strony. W porównaniu jednak do możliwości i uwzględniając mimo wszystko atrakcyjną cenę, nowy członek rodziny PS 4 wodzi na pokuszenie. Tym bardziej, że mamy możliwość przetestowania jego możliwości decydując się na wynajem. Możemy zatem liczyć na pełnowymiarową rozrywkę, genialny świat symulowanego środowiska w kwocie niższej niż wynosi zakup podstawowych, mało atrakcyjnych gogli przeznaczonych dla smartfonów.