Suplementy diety - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Suplementy diety – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów decyduje się na przyjmowanie suplementów diety i nie ma w tym nic dziwnego. W czasach, kiedy w diecie występują niedobory, suplementacja w wielu przypadkach staje się koniecznością. Jednak ponieważ rynek obecnie zalewany jest różnego rodzaju preparatami, po pierwsze należy znać różnice pomiędzy lekiem i  suplementem diety oraz wyrobem medycznym, po drugie wiedzieć, na co przy wyborze suplementów zwracać uwagę.

Wiele osób, kupując dostępne w aptece preparaty, nie czyta nawet ulotek oraz nie zwraca uwagi, czy jest to lek, czy też suplement diety. Ponieważ jednak różnice są zasadnicze, warto wiedzieć, na czym polegają i jakiego działania możemy spodziewać się po danym produkcie.

Czym są leki?

Leki mogą być sprzedawane na receptę lub bez recepty. Na ich opakowaniu znajduje się numer pozwolenia dopuszczenia do obrotu.  Na ulotce musi się też znaleźć informacja na temat działań niepożądanych preparatu. Zanim lek zostanie dopuszczony do obrotu, konieczne jest udowodnienie jego właściwości leczniczych. I najważniejsza sprawa. Leki służą zapobieganiu chorobom i ich leczeniu.

W stosunku do leków istnieją ograniczenia możliwości reklamowania.

Czym są suplementy diety?

Ważną informacją, którą należy zapamiętać na temat suplementów diety, jest to, że wydawane są bez recepty i nie istnieje w stosunku do nich obowiązek udowadniania ich działania. Suplementy diety poddane są kontroli Sanepidu, a na ich opakowaniu musi zostać zamieszczona informacja, że jest to suplement. Przykładem suplementów diety są harmonizatory komórkowe marki StarLife.

W przypadku suplementów istnieje możliwość reklamowania produktów, jednak z pewnymi obostrzeniami.

Czym są wyroby medyczne?

Do tej grupy zaliczamy preparaty, które nie leczą, ale stosowane są wspomagająco w terapii leczniczej i charakteryzują się działaniem fizycznym albo mechanicznym. Procedura wprowadzania na rynek wyrobów medycznych jest znacznie prostsza niż w przypadku leków. Preparaty sprzedawane są bez recepty, a na opakowaniu konieczne jest zamieszczenie informacji, że jest to wyrób medyczny.

Wyroby medyczne mogą być reklamowane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Decydując się na przyjmowanie suplementów diety, należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Po pierwsze kupowanie tych preparatów warto ograniczyć tylko do zaufanych producentów i sprawdzonych źródeł.  Dzięki temu zyskamy pewność, że są bezpieczne dla naszego zdrowia. Po drugie zawsze czytamy skład przyjmowanych preparatów. Jeśli pojawią się w nim składniki, których nie znamy, warto zapytać o nie sprzedawcę lub skontaktować się z lekarzem. Po trzecie sprawdzajmy przyswajalność preparatu, dzięki czemu dowiemy się, jaka jest jego skuteczność.

Na naszą uwagę zasługują zwłaszcza te suplementy, które oparte są o sprawdzoną recepturę i powstają z naturalnych roślinnych składników.  Dużym zaufaniem cieszą się preparaty, które bazują na wiedzy i doświadczeniu starej medycyny chińskiej, ale jednocześnie nie odcinają się od osiągnięć współczesnej medycyny.