Wanna i prysznic. Co wybrać?

Wanna i prysznic to elementy, bez których nie wyobrażamy sobie łazienki. Jeśli pozwala na to metraż, to nierzadko stawiamy na obydwa rozwiązania. Wannę dla długich i relaksujących kąpieli, prysznic, by szybko umyć się tuż przed snem, po treningu czy też odświeżyć w ciągu dnia. Obydwa rozwiązania mają wady oraz zalety. Różnice dotyczą nie tylko kwestii finansowych. Porównujemy wanny i prysznice, by ostatecznie wybrać to, co najlepsze.

Wanna i prysznic – wady oraz zalety

Obydwa urządzenia pozwalają zadbać o higienę. Różnice na pierwszy rzut oka widzimy już w sklepie. Rozmiary, konstrukcje i ceny. Do tego opatrzenie dodatkowymi funkcjami bądź też nie. Wydawać by się mogło, że w przypadku małej łazienki od razu postawimy na prysznic. Do dużego pokoju kąpielowego wybierzemy wannę, umieszczoną centralnie na środku pomieszczenia i efektownie zabudowaną. Bądź też znajdziemy miejsce, by w łazience zagościła wanna i prysznic. Jak jest naprawdę?

Jak do tej pory chętniej wybieramy prysznice oraz brodziki. Wynika to z faktu aktywnego i szybkiego trybu życia. Wejście pod prysznic i skorzystanie z brodzika jest znacznie prostsze i szybsze. Poza tym to duże oszczędności na wodzie. Do tego mniej miejsca do wygospodarowania, by zamontować brodzik. Zalety wydają się niepodważalne. Tym bardziej, gdy z łazienki korzystają osoby starsze bądź małe dzieci.

Niestety prysznic ma również swoje wady. Przede wszystkim nie weźmiemy w nim długiej kąpieli, z rozprostowanymi nogami. Wprawdzie można znaleźć konstrukcje, które spełniać będą rolę małej wanny, ale to rozwiązanie raczej z myślą o dzieciach. Do tego wybór odpowiedniej konstrukcji potrafi przysporzyć sporo problemów. Podobnie jest z montażem. Wada to także większy wysiłek, jaki trzeba włożyć względem utrzymania konstrukcji w czystości.

A co z wanną? Tutaj mamy największą zaletę, w postaci możliwości urządzenia sobie długiej i relaksującej kąpieli. Utrzymanie wanny w czystości nie nastręcza większych problemów. Do tego dostępne są konstrukcje opatrzone dodatkowymi funkcjami, dzięki którym w łazience stworzymy sobie namiastkę domowego spa. Niestety wanna zajmuje o wiele więcej miejsca i może nie mieścić się w naszej łazience. Dla osób starszych czy dzieci staje się mało bezpieczną podczas użytkowania.

Co ostatecznie wybrać?

Zanim zadecydujemy, weźmy pod uwagę metraż naszej łazienki i możliwości ulokowania obydwu rozwiązań. Oceńmy potrzeby własne oraz pozostałych domowników. Zastanówmy się czy bardziej zależy nam na funkcjonalności, czy możliwości stworzenia doskonałego kącika do pielęgnacji i relaksu.

Jeśli miejsce pozwala, by wanna i prysznic zagościły w łazience lub pokoju kąpielowym, warto rozważyć takie rozwiązanie. To kompromis, dzięki któremu każdy będzie zadowolony. Wnętrze ciekawie zaaranżowane i potrzeby spełnione.