Zestaw garnków – jaki wybrać?

Garnki stanowią podstawowe wyposażenie kuchenne. Do wyboru mamy ich jednak całkiem sporo. Ze stali nierdzewnej, emaliowane, szklane czy nawet żeliwne. W każdym jesteśmy w stanie przyrządzić różnorodne potrawy. Smacznie, komfortowo, choć odmienne właściwości materiałów sprawiają, że proces gotowania przebiega w nieco inny sposób. O tym, jakie garnki przydadzą się w kuchni, trzeba zadecydować na samym początku i tu pomocne bywa poznanie możliwości poszczególnych wykonań. Tym bardziej, gdy od razu chcemy zakupić kilka garnków z jednego kompletu, a nie pojedyncze produkty.

Stal nierdzewna na prowadzeniu

Najpowszechniej stosowane są garnki ze stali nierdzewnej. Nie należą do najtańszych, jednocześnie nie plasują się na najwyższych miejscach, pod względem cen. Można liczyć na dobrą jakość wykonania i świetne właściwości. Takie garnki posłużą nam przez długi czas, o ile będziemy ich używać zgodnie z przeznaczeniem, jak i zadbamy o prawidłowy sposób czyszczenia czy też przechowywanie.

Zestaw garnków ze stali nierdzewnej to pewność, że w naszej szafce kuchennej zachowamy porządek. Kupowanie w komplecie pozwala oszczędzić na przestrzeni, bowiem garnki są do siebie w taki sposób dopasowane, by można było jeden włożyć w drugi. Poza tym mamy już komplet, który zachowa swoją trwałość przez taki sam czas, licząc dla każdego elementu. Ryzyko, że trzeba będzie coś wymienić lub dokupić w krótkim czasie, jest dość niewielkie.

Możemy liczyć na zdrowe gotowanie, dość długi czas utrzymywania pożądanej temperatury i wysoką odporność na uszkodzenia. Garnki ze stali nierdzewnej wyglądają estetycznie i są w stanie uzupełnić aranżację każdej kuchni.

Emaliowane niekoniecznie takie złe

Garnki emaliowane to chyba najbardziej tradycyjne rozwiązane. Nie da się ukryć, że poza zaletami, mają również swoje wady. Co jednak sprawia, że wciąż znajdują miejsce w naszych kuchniach? Nie jest to tylko piękny wygląd i kolorowe obrazki widniejące na garnkach. W emaliowanych garnkach nie występują czynniki alergenne, jak chociażby w stali nierdzewnej, która ma dodatek niklu i chromu. Emaliowane naczynia są antybakteryjne, a do tego tanie. No i to, co zwraca najbardziej naszą uwagę, czyli nowoczesne technologie pozwalające wykonać coraz to ciekawsze zdobienia. Wada to niestety możliwość łatwego uszkodzenia emalii, co skutkuje koniecznością wyrzucenia takiego garnka.

Powłoki nieprzywierające

Możemy poszukać także zestawów garnków z powłokami nieprzywierającymi. To spora wygoda w kuchni. Smaczne i zdrowe potrawy. Do tego estetyczny i również elegancki wygląd garnków. Wyższe ceny, ale za nimi idzie zdecydowana jakość.

Co zatem wybrać? Gdy w grę wchodzi kupno całego zestawu, najlepiej ocenić swoje upodobania kulinarne, potrzeby oraz możliwości finansowe. Wybór konkretnych naczyń ma znaczenie, zatem zakup nie powinien być podyktowany chwilą ani też tylko i wyłącznie kwestiami wizualnymi bądź budżetem finansowym.